Skip to content
Tynaarlo Dorp
  • Dorpsbelangen
    • Bestuur Dorpsbelangen
    • Aanmelden lidmaatschap
    • Nieuwslijn
    • Contact
  • Verenigingen
    • Historische Vereniging Tinaarlo
      • HvT Agenda
      • HvT Nieuwsberichten
      • HvT Verslagen
      • HvT Publicaties
      • Tynaarlo van weleer
        • Foto’s van vroeger
        • Ditjes en datjes over Tynaarlo van weleer.
      • De Brouwerskooi
      • HvT zusterverenigingen
      • HvT exploitatieoverzicht
    • Boermarke Tynaarlo
    • Actieve Vrouwen Tynaarlo
      • Actieve Vrouwen Tynaarlo Verslagen
    • VVV Tynaarlo
      • Bestuursleden VVV
      • Contact VVV
    • Sportvereniging Tynaarlo
      • Voetbal
      • Gymnastiek
      • Wandelen
      • Volleybal
    • IJsvereniging
    • Hengelsportvereniging Tynaarlo-Vries
    • Toneelvereniging OKK
      • Uitvoering Toneelvereniging O.K.K. Tynaarlo 2023
    • Vereniging moestuin Arlo
    • Dartclub
  • Stichtingen
    • Sport en Welzijn
    • ’t Brughoes
    • Natuurbad Tynaarlo
    • de Stam van Tynaarlo
      • Tynaarlo Lands
    • Tynaarlo 1200
    • Beachparty
  • Overige
    • OBS Het Oelebred
    • Het Villapark
    • Tynaarlolands
    • Recreatie
      • Dorpsommetje Tynaarlo
      • De Tien van Tynaarlo
      • Nationaal Park Drentsche Aa
      • Geopark De Hondsrug
      • Drenthe.nl
    • Gemeente Tynaarlo
    • Provincie Drenthe
  • Search Icon

Tynaarlo Dorp

De gezamelijke website van en voor de inwoners van het dorp Tynaarlo

Sint Nicolaasgebruiken en Kerstdagen

Sint Nicolaasgebruiken en Kerstdagen

10 november 2022

3 maal is scheepsrecht! Eindelijk kon de lezing van Henk Nijkeuter en Abel Darwinkel toch doorgaan na uitstel door corona.
De voorzitter kon op 10 november j.l. onze leden weer verwelkomen in een knus zaaltje van het mooi verbouwde Cafe Centraal in Tynaarlo.
Na wat mededelingen en het stilstaan bij een net overleden lid was de beurt aan de heren Nijkeuter en Darwinkel.
Abel Darwinkel begon met een gedicht “Trekwaark” van Peter van der Velde. Trekwaark zijn harde suikersnoepjes met letters erop. Daar maakte de dichter vroeger als jongetje woorden mee.
Hierna begon Henk Nijkeuter met het vertellen van de ontwikkeling van het Sinterklaasfeest.
De christelijke ontstaansgeschiedenis gaat uit van de bisschop van Myra. Er zijn allerlei legenden over hem ( zoals de “De beuze jaeger”en ”Sunterklaos en de dree wichter). Hieruit zijn allerlei gebruiken voortgekomen, die we nog kennen.
De Germaanse verklaringstheorie over Sinterklaas is die van oppergod Wodan, die met zijn zesbenige paard Schleipnir door de lucht vloog met zijn 2 raven. Ook hieruit zijn gebruiken van nu te verklaren.
Er is nu een zwarte Pietendiscussie, maar ook Sint is wel afgebeeld als een donkere man. En ook zijn paard was niet altijd wit maar bruin. Zo zie je maar: tradities zijn aan verandering onderhevig en dat is maar goed ook.
En ook de rolverdeling is tegenwoordig heel anders. Sinterklaas en zijn Pieten zijn meer gelijk en grote kindervrienden. Niet meer de boemannen, die ze ooit waren.
Na dit onderhoudende praatje over Sint ging Abel door met een Sinterklaasquiz in de vorm van petje op petje af. Had iedereen goed opgelet?
Na de pauze ging Henk verder over o.a. de chocoladeletters gevulde muizen, borstplaat,taaitaai en pepernoten. Vroeger gaf men wel een taaitaaipop aan ongetrouwde dames bijv.
Tenslotte kwamen we er achter, dat de Kerstman eigenlijk van Sinterklaas afstamt. Het is een combinatie met Rupert, een voorloper van de Kerstman in Duitsland. Veel mensen uit Nederland en Duitsland emigreerden naar Amerika en daar ontstond Santeclaus, de Amerikaanse K erstman.
Aan de reclames van Cocacola heeft de Kerstman zijn huidige gedaante te danken.
Tenslotte ging Abel door met de midwinterquiz.
De avond was onderhoudend en leuk opgezet door de afwisseling van de lezing en de quiz. De beide heren werden bedankt met een Drentse turf en een chocoladeletter van hun eigen naam. ( Daarmee geef je iemand nl. de macht over zichzelf).
Het was een prima aftrap van het seizoen en op 24 november a.s. hebben we onze volgende lezing over het Rampjaar 1672, met het bekende stafrijm “Radeloos,Redeloos en Reddeloos”. De moeite waard!


HvT verslag

Post navigation

PREVIOUS
Rabo clubsupport 2022
NEXT
Lezing over het Rampjaar 1672
Comments are closed.

Agenda

nov 5
17:00 - 21:00

Inzameling oud papier

nov 10
20:00 - 22:00

HvT Moord op dominee Ledeboer

nov 17
20:00 - 22:00

AVT Een indrukwekkend adoptie verhaal.

dec 10
17:00 - 21:00

Inzameling oud papier

dec 16
20:00 - 23:00

HvT 30 jarig bestaan

dec 19
20:00 - 23:00

AVT The Neighboursisters

jan 6
14:00 - 17:00

AVT Andries Middelbos

jan 19
20:00 - 22:00

AVT Eendagsbestuur

Bekijk kalender

Aan alle bewoners van Tynaarlo, Momenteel kunt u de huis-aan-huis bladen De Krant van Tynaarlo, de Oostermoer, de Dorpsklanken en de Asser Courant wekelijks afhalen…

Aan alle bewoners van Tynaarlo,

Momenteel kunt u de huis-aan-huis bladen De Krant van Tynaarlo, de Oostermoer, de Dorpsklanken en de Asser Courant wekelijks afhalen bij de Alldro. Door de uitgevers van genoemde kranten is aangegeven dat alleen een afhaaladres niet voldoende is om Tynaarlo in de verspreiding te houden. Dus dat de kranten, naast een afhaalmogelijkheid, ook bij alle inwoners in de brievenbus dienen te komen.

Huis-aan-huisbladen zijn belangrijk voor de lokale informatievoorziening. Inwoners blijven beter geïnformeerd over wat er in hun omgeving gebeurt. Tegelijkertijd krijgen lokale organisaties, verenigingen en ondernemers de mogelijkheid zichzelf onder de aandacht te brengen. Als we willen dat de kranten behouden blijven voor Tynaarlo, moeten we dus in actie komen.

Iedereen tussen de 13 en 80 jaar kan bezorgen. Maar ook sport-, buurt-, toneel-, zang- of wat voor vereniging dan ook, kan op deze wijze iets bijdragen aan het dorp en tegelijkertijd iets extra’s verdienen.

Laten we met elkaar de handschoen oppakken en zorgen dat de kranten niet verdwijnen uit dit mooie dorp!

Bel voor informatie: Santibri-Axender 0598-636338

033
Ook deze zaterdag is er weer een inloopsessie. Kom gerust langs, train mee of stel…+

Ook deze zaterdag is er weer een inloopsessie. Kom gerust langs, train mee of stel je vragen over de mogelijkheden van de toestellen.

202
Deze inhoud is momenteel niet beschikbaar

Dit gebeurt doorgaans doordat de eigenaar de bijlage alleen heeft gedeeld met een kleine groep mensen, de eigenaar heeft gewijzigd wie de bijlage kan zien of omdat de bijlage is verwijderd.

102
Photo by Vereniging Dorpsbelangen Tynaarlo+
101
Kom in beweging op het splinternieuwe beweegpark! ​Benieuwd hoe je het beste uit de fitnesstoestellen haalt? Kom gezellig langs! Vanaf 10.30 uur staan de professionele…

Kom in beweging op het splinternieuwe beweegpark!
​Benieuwd hoe je het beste uit de fitnesstoestellen haalt? Kom gezellig langs! Vanaf 10.30 uur staan de professionele trainers van MV Moves klaar om je te verwelkomen. Zij geven handige tips, laten zien hoe de toestellen werken en helpen je op weg naar een sportieve start.
​Of je nu een doorgewinterde sporter bent of gewoon even wilt kijken wat er mogelijk is: iedereen is van harte welkom voor deze toegankelijke inloopsessie. Neem je buren mee en ontdek het zelf!

Deze inhoud is momenteel niet beschikbaar

Dit gebeurt doorgaans doordat de eigenaar de bijlage alleen heeft gedeeld met een kleine groep mensen, de eigenaar heeft gewijzigd wie de bijlage kan zien of omdat de bijlage is verwijderd.

200
https://www.oostermoer.info/nieuws/algemeen/120293/nieuw-beweegpark-tynaarlo-valt-meteen-goed-in-de-smaak-bij-de+

https://www.oostermoer.info/nieuws/algemeen/120293/nieuw-beweegpark-tynaarlo-valt-meteen-goed-in-de-smaak-bij-de

Nieuw Beweegpark Tynaarlo valt meteen goed in de smaak bij de jeugd

TYNAARLO - Het nieuwe Multifunctioneel Beweegpark in Tynaarlo is vrijdag feestelijk geopend. Wethouder Hans Kuipers verrichtte de opening samen met een groep kinderen op het terrein naast het Oelebr..

902

© 2026   Vereniging Dorpsbelangen Tynaarlo